„Niezłomni wczoraj i dzisiaj” – relacja z konferencji w Łęcznej

21 Mar

W dniu 17.03, łęczyńscy narodowcy zorganizowali sesję wykładów historycznych o Podziemiu Niepodległościowym po wojnie. Nie mogło Nas tam zabraknąć, więc to słoneczne popołudnie, postanowiliśmy spędzić w pobliskiej Łęcznej.
Po paru minutach jeżdżenia po mieście w poszukiwaniu łęczyńskiego Domu Kultury, dotarliśmy na miejsce nieznacznie spóźnieni.

Na miejscu zastajemy około 100 – 120 osób. Dominowała młodzież, lecz nie zabrakło osób starszych i rodzin z dziećmi. Poza mieszkańcami Łęcznej, obecni byli również nacjonaliści z Chełma, w liczbie 12 osób.
Konferencje zainaugorował wykład poświęcony Żołnierzom Wyklętym prof. Tomasza Panfila. Następnie publiczności został zaprezentowany film, w którym brat Adama Kuchciewicza (ps. „Wiktor”), przedstawił losy swojego brata i jego kompanów.
Pierwszą część konferencji zakończył swoim wykładem historyk z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Artur Piekarz. Na podsumowanie wykładu, zaprezentowano publiczności krótki film o ostatnim Żołnierzu Wyklętym, Józefie Franczaku (ps. „Lalek”).

Po krótkiej przerwie na kawę, przybliżono nam historię komunistycznej katowni w pobliskim Krzesimowie, gdzie w nieludzkich warunkach, w nieogrzewanych oborach przetrzymywano patriotów a także ich rodziny, w tym kobiety i dzieci.
Konferencje zakończyła prezentacja działalności patriotycznej na polskich stadionach, działalności patriotycznej kibiców Górnika Łęczna i grupy „Narodowa Łęczna”, oraz wypowiedź przedstawiciela kibiców Górnika, w którym to naświetlił wspólne mianowniki łączące „Żołnierzy Wyklętych” oraz Kibiców.
Cała sesja wzbudziła w Nas bardzo pozytywne odczucia. Zachowana była różnorodność form – od wykładów, przez filmy, nagrania dźwiękowe, aż po prezentacje multimedialne. Cała konferencja przygotowana była w sposób profesjonalny, lecz także przystępny dla publiczności. Wydarzenie to jest kolejnym, niewątpliwym sukcesem łęczyńskiej społeczności kibiców i nacjonalistów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: